Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Археологическата дейност - между мечтата и реалността
Какво е да си археолог и да преследваш страстта си – интервю в няколко реда с Теодора Недялкова, уредник в отдел „Археология“ към Регионален исторически музей – Сливен.
Дни преди празника на любовта, виното и археологията - 14 февруари, би ли споделила какво означава за теб да си археолог?
Това е сбъдната мечта, която доста години преследвам. Археологията е приключение, което ме отвежда на неочаквани места, срещи с различни и интересни хора, учи ме да не преставам да се учудвам и възхищавам на миналото ни. Въпреки трудностите, през които съм минала, не се отказвам.
Кой те запали по археологията?
Моят учител по история – г-жа Диманка Димова, дългогодишен преподавател в ГПЗЕ „Захарий Стоянов“ – Сливен. Въздейства ми огромната страст, с която говореше за археологията и колегите си, които са продължили дейността си в тази област на историческата наука. Иначе до момента, в който реших да се посветя на археологията, никой от семейството ми не знаеше с какво точно се занимават археолозите.
В какво се заключава работния ден на археолога?
Има дни, които са изключително интензивни и са свързани с теренната работа, с откриването на разкопки, археологически структури и предмети, които в по-късен етап популяризираме чрез медиите и подготвяме за експониране в музея. По-голямата част от работата обаче е в кабинета и бибиотеката. Равнява се на около 75% от цялата дейност. Необходимо е да се натрупа много информация – емпирична и вторична, данни от различни източници, както и да се предприемат съответните действия за оценка на даден археологически обект и резултатите, до които той би довел. Другите дейности се отнасят към искането на разрешителни за теренна работа, търсене на възможности за финансиране и кандидатстване по проекти. След като веднъж се стигне до одобрение на дадена експедиция, последващата работа в кабинета е най-значима, за да видят бял свят всички открити неща на терен и за да станат част от фонда на музея. Необходимо е предметите да се документират, опишат, отчетат и др. На следващ етап откритията трябва да се популяризират сред научната общност и широката публика, което е свързано и с писане, и публикуване на научни доклади.
Какво е необходимо, за да бъде един археолог добър в работата си?
На първо място страст, след което постоянство и търпение.
Изброй три находки от колекцията на РИМ – Сливен, които си заслужава да се видят?
Ако трябва да се огранича до три, то те биха били следните:
1. Златната маска, която е уникална и смислово натоварена. Носи информация за вярванията на траките и огромното богатство на тяхната аристокрация
2. Ритонът с кентавъра, който е изключителен пример за пластичност, майсторство на изработката и експресивност, типични за тази епоха
3. Плочката с първата протописменост в света, която е често пъти подценявана, защото не е изработена от благороден метал. Въпреки това стойността й е огромна и знакова за високото ниво на развитие на хората, които са се заселили по нашите земи след неолитната революция – дори и да не доказва писменост отпреди 7000 г. пр. Хр., тя въплъщава някаква система от знаци, която е целяла да информира.
Какво ще пожелаеш на децата, които биха искали да се занимават с археология?
Да не се отказват и да учат много езици. Пожелавам им да сбъднат и те мечтата си да станат откриватели и да популяризират нашето изключително богато наследство. Отсега бих искала да ги предупредя, че тази специалност изисква много разбиране от страна на техните близки, защото работата на археолога се свързва с дълги отсъствия от вкъщи, понякога с разочарования и редица нощи, отдадени на четене и писане. Удовлетвореността от постигнатото обаче не може да се сравни. Успех!