Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Надежда и Аспарух Панови представиха книгата си за д-р Начо Планински
Семейство Надежда и Аспарух Панови представиха книгата си „Д-р Начо Планински – 1847 - 1895“ на среща с лекари, историци, читалищни дейци и журналисти на 25 февруари вечерта в общинската зала „Май“. Уважението си към авторите поднесоха областният управител Чавдар Божурски и зам.кметът Пепа Чиликова.
Събитието бе очаквано, защото за работата върху съставянето на книгата, посветена на именития родственик на семейството, Аспарух Панов съобщи още през лятото на миналата година. Тогава той и съпругата му дариха паметна плоча на д-р Планински послучай 140-годишнината от създаването на сливенската болница – днес МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Книгата за възрожденския лекар, будител на Сливен и строител на нова България също е дарение. „Д-р Планински е навсякъде. Той присъства и в Регионалния исторически музей, и в библиотека „Зора“, и в библиотека „Сава Доброплодни“, и в Държавния архив...“, заяви на срещата Аспарух Панов и благодари на съпругата си, както и на всички институции, оказали съдействие в съставителството.
Журналистката Щилияна Василева представи авторите и техния труд. „И двамата не са от Сливен. Но Аспарух Панов е със сливенски корени, а съпругата му Надежда – със сливенски дух“, каза тя. Свой принос в изданието имат и двете им деца – дъщеря им Надежда и синът Петър. Василева припомни, че Аспарух Панов е бивш депутат от СДС в 36-тото НС, първи ръководител на българската парламентарна делегация в Съвета на Европа и вицепрезидент на Либералния интернационал.
Д-р Начо Планински е вторият главен лекар на сливенската болница. Управлява я от 1879 до 1895 г. Отива си от този свят едва на 47 години, когато се заразява от свой пациент с коремен тиф. През краткия си живот той е вдъхновител и участник в значими събития не само за здравното дело: бил е съратник на Левски и Раковски, деец в борбите за църковна независимост, един от учредителите на първото сливенско дружество на БЧК, което е и първото в България; два пъти е бил председател на читалище „Зора“, радетел на народните университети към читалищата и лектор в тях, съосновател на първата печатница в Сливен и един от създателите на първия сливенски вестник „Българско знаме“; бил е народен представител на Областното събрание на Източна Румелия, а сетне – и депутат в Княжество България.
Книгата на семейство Панови съдържа 292 заглавия на различни публикации, като 38 са написани от самия д-р Планински. Материалите са издирени от фондовете на множество институции от Сливен и София, представени са снимки и материали от РИМ „С.Табаков“ в Сливен, където се пази архивът на д-р Планински, от музея в Стара Загора, има публикации от фондовете на Държавен архив в Сливен и София, от архива на БАН и др. Авторите са поместили и материали от своя домашен архив. Издател е агенция "Компас".
Благодарност към авторите за родолюбивото им дело изрази д-р Васислав Петров, директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Той припомни, че благодарение на д-р Планински сливенската болница е била издигната до една от осемте първостепенни болници в страната.