Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
21 септември - Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер.
На 21 септември всяка година се отбелязва Световния ден за борба с болестта на Алцхаймер. Това е ден, в който се фокусират усилията на много организации върху повишаването на осведомеността за болестта на Алцхаймер и деменцията.
Болестта на Алцхаймер е най-честата форма на деменция, група от разстройства, които нарушават функционирането на човешкия мозък.
На всеки 68 секунди някой развива болестта на Алцхаймер. През 2015 г. в света има около 29,8 милиона души с тази болест. Най-често се проявява при хора над 65-годишна възраст, въпреки че в 4% до 5% от случаите започва по-рано. Болестта засяга около 6% от хората над 65 години. През 2015 г. деменцията доведе до около 1,9 милиона смъртни случая.
За пръв път е описана от немския психиатър и патолог Алоис Алцхаймер през 1906 г.
Болестта на Алцхаймер често се нарича семейно заболяване, защото хроничният стрес от грижите за любимия човек засяга всички.
Болестта на Алцхаймер протича е индивидуално, но има много общи симптоми. Първите симптоми често погрешно се приемат за свързани с възрастта безпокойства или прояви на стрес. Най-честият ранен симптом е затрудненията да се запомнят неотдавнашните събития (загуба на краткотрайна памет).
С напредването на болестта се появяват и симптоми като проблеми с речта, дезориентация (включително лесно изгубване), промени в настроението, загуба на мотивация и поведенчески проблеми. Когато състоянието на човека се влоши, той често се оттегля от семейството и обществото. Постепенно губи телесни функции, които в крайна сметка водят до смърт. Въпреки че скоростта на прогресия може да варира, обикновено продължителността на живота след поставяне на диагнозата е три до девет години.
Причините за развитието на болестта на Алцхаймер все още са неясни.
Съществуват предположения, че някои промени в начина на живот, като умствено стимулиране и упражнения или балансирана диета, може би предотвратяват болестта на Алцхаймер.
offnews.bg