Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Облекчават се ограничителните мерки срещу разпространението на шап в областите Варна, Шумен, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали
На 13 януари 2011 г. в областна администрация се получи информация от Министерство на земеделието и храните, Дирекция „Връзки с обществеността и протокол ” за облекчаване на ограничителните мерки срещу разпространението на шап в областите Варна, Шумен, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали.
Облекчават се ограничителните мерки срещу разпространението на шап в областите Варна, Шумен, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали. Това съобщи зам.министърът на земеделието и храните Цветан Димитров след участието си в заседание на Постоянния комитет по хранителна верига и здравеопазване на животните (ПКХВЗЖ) към Главна дирекция „Здравеопазване и потребители” на Европейската комисия. С решението на комитета, взето късно вчера се разрешава свободното движение на живи животни – говеда, овце, кози и свине за клане, но само в рамките на ограничителната зона, т.е. областите Варна, Шумен, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали. Ограниченията в област Бургас остават, като изключение се прави само за движението на свине от свинекомплекси с въведени мерки за биосигурност, които ще могат да се придвижват извън Бургаска област, но само до Варна, Шумен, Ямбол, Сливен, Хасково и Кърджали.
Европейската комисия оцени усилията на България по отношение на предприетите действия и рестриктивните мерки ще засегнат само някои области, а не цялата страна, посочи г-н Димитров. Той поясни, че след вчерашното решение фермерите от 6-те области в ограничителната зона ще могат да продават суровината и продукцията си само в тази зона, но преработвателните предприятия от тези райони ще могат да търгуват в цялата страна.
На заседанието на Комитета българската делегация представи актуална информация за предприетите мерки срещу заболяването шап. Докладвано бе, че са взети проби от животните от населените места на границата с Турция към вътрешността на страната, като единствено в с. Кости към момента има положителни резултати. Там е започнало ликвидиране на животните.
Зам.министър Димитров повдигна и въпроса за съфинансирането на обезщетенията от Комисията за тази болест съгласно Решение 2009/470/ЕС. Представителите на ЕК отговориха, че след като животните бъдат умъртвени и се извърши оценка на разходите, която трябва да бъде реалистична, те ще решат каква част ще се компенсира от тях. Съгласно Решението компенсацията е 60%, но същата може да се завиши, ако се представят доказателства. Д-р Димитров увери Комисията, че в България се прави всичко възможно, за да се реши проблемът със заболяването във възможно най-кратък срок.
Двете страни се договориха, че в началото на следващата седмица ще се проведе техническа мисия в България от експерти от ЕК във връзка с заболяването шап по животните и евентуалните следващи действия.