Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Улица „Никола Фурнаджиев“ става зелен коридор между Градската градина и парк „Юнак“ в Сливен

20 февруари 2023 10:57, Връзки с обществеността (Община Сливен)
Излъчване: Община Сливен преди около 1 година, брой четения: 500
Кметът Радев и зам.кметът Костов обсъдиха проекта.

Пешеходната зона по ул. „Никола Фурнаджиев“ в Сливен ще бъде трансформирана в зелен коридор между Градската градина и парк „Юнак“. Това става възможно благодарение на пилотен проект за адаптация към изменението на климата. Целта е да се намали ефекта на т.нар. „топлинен остров“, който е резултат от цялостното затопляне в градовете заради големия дял на тъмни, непромокаеми повърхности като асфалт и сгради, недобра въздушна циркулация, по-малко зелени площи и др., съобщиха от общинския отдел „Екология“.

Ул.„Никола Фурнаджиев“ се намира в централната градска част и от недалечното минало е известна като „улицата с алеята на розите“. Изработеният идеен проект предвижда да бъде увеличена растителността. По цялото протежение на улицата с дължина от 280 метра ще бъдат поставени П-образни рамки /арки/ с катереща растителност, която ще увеличи обема на зелените зони. Ще бъдат обновени насажденията от рози, ще има много други цветя и различни видове дървета. Предвидени са кътове за отдих, чешми за хора, както и чешми за кучета и котки. В зеления коридор ще бъде осигурен архитектурен достъп за хора с физически затруднения. На две места електронни табла ще показват часа, датата, температурата и влажността на въздуха.

Мерки за адаптация към климатичните промени ще бъдат изпълнени в още 7 общини, сред които Бургас и Стара Загора. Те са привлечени към проекта, защото в големите общински градове са идентифицирани заплахи от климатичните промени, свързани с явленията на топлинния остров, свлачища и наводнения. Във всяка от тези общини ще бъде осъществен по един иновативен пилотен инвестиционен проект, съответстващ на специфичните нужди и условия на конкретното населено място.

Проектът „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“ е по Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Водещ партньор е Националният доверителен екофонд /НДЕФ/, а от страна на донорите - Асоциацията на местните и регионални власти (KS) в Норвегия, в сътрудничество със Западно-норвежкия изследователски институт.

Продължителността на проекта е 46 месеца. Финансирането за всяка от осемте общини е за 276 000 евро или 539 809,08 лева.

Предстои процедура по инженеринг.

Линк към сайта на проекта:

https://adaptation.ecofund-bg.org/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/

 

 

Снимки

Идейният проект предвижда много цветя и дървета, чешми и рамки с растителност, които ще увеличат зелените площиСлед ремонтите ще бъде намален ефектът на топлинния остров.