Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Сто и двадесет години от смъртта на Кръстю Асенов – деец на македоно-одринското революционно движение
Кръстю Асенов е роден в град Сливен на 2 април 1877 година, в семейството на Велика Цонева и Хаджи Петър Асенов, брат на войводата Хаджи Димитър Асенов. Първоначално учи в Сливенската мъжка гимназия до пети клас, а след това във Варна, където завършва. По-късно продължава да следва във Висшето училище в град София.
Изключително много се повлиява от възгледите на Гоце Делчев и идеята за освобождение на Македония. Още през 1895 година, Кръстю Асенов иска да участва в македонското въстание, но е спрян от брат си Йордан (Юрдан). Няколко години по-късно, той напуска Сливен и заминава за Македония.
През 1899 година с помощта на Гоце Делчев, Кръстю Асенов е учител в Горноджумайското село Лешко, под името „Даскал Христо от Радовиш“. Отдаден на идеята за свободна Македония, той провежда агитация сред населението. Успява да влезе в сърцата на хората и да ги привлече към делото.
Кръстю Асенов взема участие през 1901 година в аферата „Мис Стоун“ заедно с Яне Сандански и Христо Чернопеев. Целта е пленяване на американската мисионерка Елън Стоун и получаване на откуп за нея. Тази акция продължава няколко месеца и завършва успешно. Получената сума е 14 600 златни турски лири, с която се закупува оръжие, така необходимо за освободителното дело.
През 1903 година, на състоялият се януарски Солунски конгрес на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), е взето решение за въстание. Племенникът на Хаджи Димитър е определен за войвода на голяма чета. Тя е сформирана през пролетта на същата година за Кукушка каза, която влиза в състава на Солунския революционен окръг.
Четата се средоточва в Круша планина, като води няколко сражения при с. Междурек, в района на селата Горни Тодорак, Долни Тодорак и Неманци, където живота си губи Милан Делчев, брат на Гоце Делчев.
През юни месец, Кръстю Асенов стига до Арджанското езеро, където се събира заедно с четите на Трайко Йотов и Гоце Нистров. Общият брой на четниците е около 200 души. Турски аскер приблизително от 12 000 до 15 000 души, обсажда езерото в продължение на повече от три седмици. Той атакува четниците като ги обстрелва с артилерия и пали тръстиката, но въпреки това не успява да достигне до тях. Мястото, където са се укрепили е недостъпно, но запасите от храна започват да привършват. Затова за тях не остава нищо друго, освен да атакуват и да пробият обръча, който ги обгръща.
Изпълнявайки предварително изготвения план за въстанието в Кукушката околия, Кръстю Асенов се насочва към село Постолар. На 16 юли 1903 година, четата на младият войвода води отново сражение с голям турски аскер. Боят продължава целия ден.
Христо Силянов, който е изследовател на националноосвободителното движение в Македония и пряк участник в революционното дело, пише следното:
„Следъ героична отбрана четата, 70 души, можа да се измъкне само съ 4 жертви и да се прехвърли въ Енидже Вардарско, заедно съ частъ отъ селянитҍ.“
На 20 юли 1903 година- Илинден, Кръстю Асенов с Кукушката чета, заедно с четите на Апостол Петков Терзиев и Иванчо Карасулията се събират в с. Корнишор. Те освещават знамето на четата, а кукушкият войвода се венчава за Ана Малешевска, дъщеря на Никола Малешевски, виден деец в освободителното движение. Тази негова постъпка, наред и с други действия, будят в някои от четниците недоволство.
По поръчение на Гоне Бегинин, през нощта на 25 срещу 26 юли, (6 срещу 7 н. ст.), Кръстю Асенов е убит в съня си от Мицо Големанов. Той прави опит да застреля и Ана Малешевска, но оръжието засича. Двадесет дни по-късно, е осъден от четата на Сава Михайлов и Аргир Манасиев на смърт и е екзекутиран. Поръчителят на това деяние – Гоне Бегинин, успява да избяга. Заловен след края на въстанието, за неговия живот се застъпва Йордан (Юрдан) Асенов – брат на Кръстю Асенов.
За смъртта на Кръстю Асенов, Христо Силянов пише:
„Загубата на Кръстю причини безкрайна мѪка на приятелитҍ му, които отблизо познаваха тоя съ необуздана сила романтикъ, наричанъ „Мечката“ и „Черкеза“. В революционната организация актива на Кр. Асеновъ е единъ отъ най-крупнитҍ. Като учитель и рѪководитель въ Лешко, Кръстю направи отъ това село креппость, непристѪпна за върховизма.“
Изготвил: Дияна Ранкова – уредник
отдел „Нова и най-нова история“
Художник: Иван Соларов