Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
ЦСРИ – Сливен организира и летен отдих за 55 мъже и жени със сетивни или физически затруднения
Потребители на Центъра за социална рехабилитация и интеграция / ЦСРИ/ в Сливен бяха на петдневен лагер в Обзор. Групата от 55 мъже и жени със сетивни проблеми или физически затруднения се завърна наскоро от почивката си в хотел „Хоризонт“ - база на Съюза на слепите в България. Някои от тях пребиваваха с придружители.
Лятната ваканция на Черно море е традиционно събитие за Центъра. Провежда се веднъж годишно. „Всички я очакват с нетърпение“, каза директорката Росица Джонгозова. Има време за плаж и досег с морето, за разходки в парк, за шах и табла, за приятни разговори на кафе и създаване на нови контакти. Престоят е съчетан с придобиване на полезни знания. Тази година е проведен семинар, на който са разяснени възможностите за осигуряване на подкрепа от личи асистенти или домашни помощници за хората със специфични здравословни проблеми. Гост на групата от Сливен бе и психолог-докторант, също със сетивни проблеми. Той изнесе беседа „Аз - в очите на другите“. Диджей превърна последната лагерна вечер в празник на хубавата музика, танците и приятелството.
Морската почивка стана възможна с финансовата подкрепа на Община Сливен, която покри разходите за част от престоя. За значима част от потребителите летният лагер, организиран от Центъра, е единствената възможност за отдих на брега на морето.
Сливенският Център за социална рехабилитация и интеграция е първият в страната, създаден извън София. При откриването му през 1992 г. е започнал работа с 30 потребители. В момента те са 65, макар капацитетът да е за 50 души. Идват деца и възрастни с различни диагнози: детска церебрална парализа, артроза, коксартроза, сколиоза, частичен или пълен дефицит на зрението... Тук помощ получават и хора с увреждания, настъпили при пътни произшествия. Те са пострадали лица, за които при редовна работа със специалистите има възможност да възвърнат част от двигателните си умения. На разположение на потребителите са компетентни и опитни професионалисти: кинезитерапевт, психолог, терапевт по ориентираност и мобилност за хора със сетивни увреждания, експерт по социални услуги, социални работници. Обособени са комфортни и добре оборудвани помещения за рехабилитации, масаж, за придобиване на всекидневни умения, трудотерапия и др. Има многофункционална зала с компютърно оборудване с говорящ софтуер, брайлова техника и др. Центърът осигурява специализиран превоз за тези свои потребители, които не могат да пристигнат самостоятелно. Организират се посещения на музеи, театри и други събития. Сформирана е фолклорна певчевска група, която носи грамоти и награди за отличните си изяви.
От създаването си досега Центърът се намира в кв. „Република“. Той се е превърнал в уютен дом за потребителите. Заниманията, терапиите, споделените ваканции или посещения на интересни събития им помагат и правят живота им по – приятен. Отвън има градинка с цветя и здравец. Ако не най, то тя е сред най – красивите и най - поддържаните в целия квартал. Малка табела напомня на минувачите, че е създадена от незрящи хора и хора с двигателни увреждания.
Изготвеният материал е част от кампанията за популяризиране на социалните услуги в община Сливен. Подробности за Центъра за социална рехабилитация и интеграция може да бъдат прочетени и в сайта на Общината чрез линка https://mun.sliven.bg/centyr-soc-rehab-integraciya