Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Изложба в Сливен представя културата и традициите на каракачанската общност
Иизложба, която представя културата и традициите на каракачанската общност, от днес е подредена във фоайето на зала „Сливен“ в града. Тя е част от проекта „Наследството на Сливен – пленяващо и многолико“ на Община Сливен, като днешното събитие е с партньорството на Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България.
Гостите на експозицията могат да видят фотоси от битието на каракачанския етнос от времето на неговия номадски период, каракачански носии, книги, посветени на каракачанската култура, трапеза с автентични за този етнос ястия.
Каракачаните в България са около 20 000, като най-голямата общност е в общините Сливен и Карлово. Федерацията обединява двадесет дружества. В Сливенско каракачаните са около 6000. Ежегодно те провеждат своя Национален събор в местността Карандила, където представят своите традиции, музика, танци и бит, съхранени през годините. Друго събитие, на което си дават среща каракачаните, е Фестивалът на етносите, багрите и котленския килим, където импровизираното каракачанско село е неизменна част от програмата.
Основната цел на проекта е да съхрани и популяризира културното наследство на Сливен чрез обновяване на пространствата за излагане на културни ценности и подобряване управлението на културните институти. Партньори са Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, Художествена галерия „Димитър Добрович“ и Федерация на културно-просветно дружество на каракачаните в България.
По този проект през септември Общината представи еврейското културно наследство в Сливен. Предстои сливенци да се запознаят с културата, традициите и бита на българската, турската, ромската и арменската общности.
Източник: БТА Сливен
Велина Василева
Снимки: Велина Василева, БТА