Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
122-та годишнина от формирането на 6-ти артилерийски полк
Във връзка с 122-та годишнина от формирането на 6-ти артилерийски полк, по инициатива на членове на Областната комисия „Военни паметници”, с участието на ръководствата на областния и общинския съвет на СОСЗР, под. 22220, Военно окръжие-Сливен и Областна администрация, кадрови офицери, офицери от резерва и запаса положиха цветя на паметника на 6-ти артилерийски полк в памет на загиналите войни артилеристи.
На 13(1) април 1889 г. в гр. Сливен се формира 6-ти артилерийски полк.
В навечерието на Балканската война полкът има три скорострелни отделения всяко съставено от 4 броя 75 мм оръдия „Шнайдер”- френско производство и две нескострелни отделения всяко с 6 броя 87 мм немски оръдия „Круп”.
Командир на полка е полк. Вариклечков. Общият брой на мобилизираните офицери е 46, подофицери и войници – 2585.
Полка взема участие в боевете на 9-10.Х.1912 г. в околностите на Одрин, на 4-5.ХІ. 1912 г. при атаката на Чаталджа.
Едно от изключителните събития в нашата история, връх на бойната слава на българската армия е превземането на Одрин, което става факт след упорити битки на 11, 12 и 13.03.1913 г. и с участието на 6-ти артилерийски полк при щурма на източния сектор.
Полка взема участие и в Междусъюзническата война 1913 г., в боевете срещу гърците в състава на 3-та Балканска дивизия в края на юни и началото на юли в северна Гърция, Кресненското дефиле, Симитли и Горна Джумая/Благоевград/.
През 1915-1917 г. на Първата световна война полка воюва в състава отново на 3-та Балканска дивизия на Македонския фронт-при Страцин, Признен, Каймак-Чалан, завоя на р.Черна.
През октомври 1918 г. е в състава на 2-ра пех. Тракийска дивизия и участва в боевете за Дренска планина и Овчо поле.
В памет на загиналите сливенски артилеристи по бойните полета във войните за национално обединение през 1912-1913 г. и 1915-1918 г. по инициатива на подп. Ст. Сотиров, началник на 6-то арт.отделение, подета през 1923 г., с дарения от войници и офицери от 105 044 лв. е изграден паметник на артилериста, открит на 21.11.1926 г., който и днес сочи към Одрин. Заедно с имената на 379 загинали – генерали и офицери, подофицери, канонири, бомбардири и войници е изписано:
"На тези, които останаха да ни чакат по бойните полета"
Имена на славата: Ак-Бунар, Мезалък, Провадия, Кайпа, Чаталджа, Калфа, Одрин, Кукуш, Калиново, Лахана, река Саз, Сали-Ага, Кресненско дефиле, Симитли, Горна Джумая, връх Киселица, Страцин, Върбово, Сурдулица, Феризович, Гиляни, Суха река, Люта глава, Призрен, Чеган, Метерис тепе, Нидже планина, Каймак-Чалан, Завоя на Черна, Морихово, Дренска планина, Клепа, Овче поле...