Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
XXVI Национална текстилна конференция: Традиции и иновации в текстила и облеклото
От 17 до 19 октомври 2024 г. град Копривщица беше домакин на XXVI Национална текстилна конференция с международно участие, посветена на темата „Традиции и иновации в текстила и облеклото“. В Обучителното звено „Жив музей“ форумът събра експерти и учени от България и чужбина, включително представители на висши учебни заведения от Франция, Сърбия, Турция, Тунис, Съединените щати, Германия и Белгия.
Конференцията, която се провежда ежегодно, е организирана от Научно-техническия съюз по текстил, облекло и кожи, със сътрудничеството на катедрите по текстил и дизайн от висши учебни заведения в България и с водещата роля на Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ – София.
В научния форум, с пряко лично присъствие, участваха над 70 студенти, докторанти, специалисти, преподаватели и учени от висши училища у нас и в чужбина, от професионалните гимназии по дизайн, текстил и облекло.
С най-голяма представителност от университетските звена бяха екипите на катедра „Текстил, кожи и горива“ на ХТМУ – София с ръководител – проф. Десислава Грабчева; на катедра „Машиностроителна техника и технологии“ с ръководител проф. Снежина Андонова и катедра „Изобразително изкуство“ с ръководител доц. Диана Захариева от ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград; на Института по отбрана „проф. Цветан Лазаров“ – София с директор полк. доц. дн Борислав Генов и от Лабораторията по биоактивни полимери към ИП на БАН – София с водещ изследовател доц. Мария Спасова.
Поканените чуждестранни лектори представиха реномирани висши училища като: Университета на Haute-Alsace в Мюлуза, Франция; Националното инженерно училище в Монастир, Тунис; Технологичния университет в Истанбул, Турция; Ханойския университет по наука и технологии във Виетнам, Университета „Св. св. Кирил и Методий“ в Скопие, РС Македония; Техническия университет в Дрезден, Германия; Университета в Ниш, Сърбия; Университета Дрексел във Филаделфия, САЩ и Школата по художествено тъкане в град Пен д‘Ажене, Франция.
Значимостта на този традиционен научен форум за всички специалисти в областта на дизайна, текстила и облеклото у нас се дължи и на колективната подкрепа големите текстилни предприятия като „Е. Миролио“ ЕАД – Сливен, „Пиринтекс“ ЕООД – Гоце Делчев, „Лемприер Уул“ ЕООД – Сливен, Picanol HB – Белгия, както и на автентичната възрожденска среда, създадена от домакините.
Работата на конференцията започна с ревю от XV Национален младежки конкурс „Най-добра учебна разработка в областта на текстила и облеклото“ и продължи с кръгла маса на тема „Кадрово осигуряване на текстилната професия“.
Събитието беше открито с впечатляващо модно ревю, проведено на лятната сцена в двора на старото училище „Св. Св. Кирил и Методий“. На ревюто бяха представени уникални проекти и модни визии, базирани на фолклорни мотиви и традиционни тъкани. Участниците в ревюто бяха студенти от висши учебни заведения със специалности „Мода и дизайн“, „Технологии на облеклото и текстила“, както и ученици от професионални гимназии по текстил от цялата страна: ПГД „Княгиня Мария Луиза“ и ПГД „Елена Вазова“ от София; СОУ „М. Драгинов: от с. Драгиново, община Велинград.
Конференцията беше официално открита от доц. Ивелин Рахнев, който подчерта важността на форума за развитието на текстилната индустрия. От името на Община Копривщица, участниците бяха приветствани и от секретаря на общината, който изрази благодарност за избора на града като домакин на това престижно събитие. Приветствие към участниците в конференцията изказа доц. Петя Недялкова от Института по отбрана „проф. Цветан Лазаров“.
Сред официалните гости на конференцията бяха г-жа Фани Тодорова от Министерство на образованието и науката, доц. Ивайло Стефанов от Министерство на икономиката и доц. д-р инж. Кремена Деделянова, председател на Федерацията на научно-техническите съюзи. Гостите връчиха поздравителни адреси към участниците и изразиха подкрепата си за форума.
Една от основните теми на конференцията беше обсъждането на проблемите в професионалното образование и кадровото осигуряване на текстилната индустрия. В рамките на кръглата маса, г-н Бертрам Ролман, управител на Пирин ТЕКС ЕООД от Гоце Делчев, направи задълбочен анализ на предизвикателствата, свързани с осигуряването на млади и квалифицирани кадри в производството. Беше обърнато внимание и на процеса на дигитализация в сектора, който е от ключово значение за бъдещото му развитие.
В научните сесии бяха представени над 38 доклада, свързани с новите влакнести суровини (нанотехнологии в текстила); антимикробни текстили и други иновационни технологии в текстилното и шевно производство; съвременното текстилно изкуство, модата, композицията; управлението, маркетинга и устойчивото развитие в съвременното шевно и текстилно производство, както и актуални методи и форми на обучение в областта на текстила и облеклото.
26-та НТК‘2024 се проведе с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ по проект от програмата за Международни научни форуми по Договор КП-06-МНФ/24 от 2024 година.
Може да прочетете повече тук: https://shorturl.at/HCs9u