Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Други източници на новини

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Зам.-министър Димитров представи приоритетите на правителството при изготвянето на националната позиция за бъдещето на ОСП след 2013 г.

27 юли 2011 10:47,
Излъчване: Област Сливен преди 12 години, брой четения: 936

Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров представи на обществено обсъждане вчера, 26 юли 2011 г. , стратегическите приоритети на правителството по отношение изготвянето на реформираната Обща селскостопанска политика /ОСП/ след 2013 г.

Трябва да бъдат извлечени най-важните елементи за България от всички варианти на реформиране, които са предложени от комисията. За страната ни основен приоритет е по-бързото изравняване на субсидиите и премахването на историческия подход и референтните периоди за определянето им. Заместник министърът подчерта, че има две ключови насоки за определянето на политиката – гарантирането на хранителната сигурност на населението в Европа и извън нея, и социалните условия за изграждането на една нова визия от страна на европейската общност като цяло по отношение подпомагането на земеделието. Обществото е станало много по-взискателно към земеделието, посочи Цветан Димитров, и това неминуемо ще се отрази както при определянето на финансовата рамка на тази политика, така и при определянето на общоевропейските и национални критерии за разпределянето й.

Резолюция по бъдещето на ОСП представи и проф. Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), организатор на събитието. Проф. Дулевски заяви, че ИСС се присъединява към общата позиция, че ОСП трябва да остане силна обща политика на ЕС, изградена на основата на взаимодопълващите са два основополагащи стълба, които в синергия със структуроопределящите фондове може да осигури подходящи условия за земеделските стопани и добре функциониращ единен пазар, както и справедливи условия за конкуренция в ЕС. Проф. Дулевски подчерта, че ИСС е работил по изготвянето на резолюцията в тясно сътрудничество с правителството, в лицето на Министерство на земеделието и храните, както и на паламентарната комисия по земеделие и гори и че съвета би инициирал и в бъдеще подобни публични консултации.

Десислава Танева, председател на комисията подчерта, че изготвянето на позицията е националноотговорна задача и в нея трябва да участват ангажирано всички страни.

В дискусиите взеха участие и синдикалните лидери д-р Константин Тренчев, заместник председател на ИСС и Пламен Димитров, председател на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношение към ИСС. Депутатът и зам.-председател на комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Меглена Плугчиева също участва в дискусията, като предложи да бъде изготвен задълбочен анализ за състоянието на сектора, който да бъде основа на изграждането на общата единна национална позиция по бъдещето на ОСП.

Диляна Славова, представител на България в Европейския икономически и социален комитет, подчерта, че е от особено значение веднъж изготвена, позицията на страната да бъде отстоявана на всички възможни нива – и от институциите, и от неправителствени и бизнес организации.

Становища и предложения изразиха и представители на неправителствени организации от различни сектори на земеделието, като бе съгласувано предложения в писмен вид да се изпращат към ИСС, както и към институциите, ангажирани с изготвянето на позицията.