Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Представителите на Сливен в Националната енциклопедия „Бележити българи на съвременна България”
Писателката Иванка Денева и съгражданите й Соня Келеведжиева –преподавател и литературен критик, и световният шампион по вдигане на тежести Норайр Нурикян са включени в престижното издание под заглавие „Бележити българи на съвременна България”. То излезе преди дни със знака на Висшата книжовна школа „Сириус 4” (ред. инж. Любомир Михайлов), публикувала днес поредица енциклопедии и изследвания („Научната слава на България”, „Българска журналистическа енциклопедия”, „Светила в българската медицина”, „Политическа психология”, „Психологични закони за развитието на народите” и др.) и продължител на традициите на Великотърновската школа.
Представянето в енциклопедията „Бележити българи на съвременна България” на над 200 личности с приноси в развитието на научния, стопанския, културния и обществения живот на страната, я прави едно от представителните издания за съвременниците, допринесли с интелекта и делата си за градежа и прославянето на държавата ни по света. Фактът на включване на 15 академици (сред които Петя Василева, Никола Съботинов, Радко Радев, Григор Велев, Иван Газдов, Ангел Гълъбов и др.), на 9 член-кореспонденти (Любен Димитров, Владимир Овчаров, Аксиния Джурова, Димитър Цалев и др.) и на 157 професори, доктори и доценти, свидетелства за стремежа акцентът в енциклопедията да бъде поставен върху съвременния научен потенциал на България, на талантливите съзидатели в областта на техническата мисъл, изобретенията, конструирането, мениджмънта; в сферата на изкуствата и културата, образованието и учителската дейност, занаятите и др. Тук присъстват биографиите на именитите и почитани от българите Стоянка Мутафова, на пианистите проф. Атанас Куртев и Кирил Ламбов, на архитектите Ирина Радевска и Добрина Желева-Мартинс, на театралите проф. Димитрина Гюрова, проф. Румен Рачев, проф. Венелин Грамадски, на спортистите Стефка Костадинова, Илия Чубриков, Борислав Михайлов и видни личности из други области.
В енциклопедията „Бележити българи” са показани „интегралното” творческо присъствие и дейностите в различни сфери на сливенките Соня Келеведжиева и Иванка Денева, включването им в редица национални и международни антологии, справочници и енциклопедии и отличия от конкурси.
Д-р Иванка Денева е представена с писателската, научно-изследователската, литературно-критическата и журналистическа дейност, със социално-творческите й проекти за изкуството с възрастните и хората с увреждания и др. Критиката определя прозата й за „събитие в съвременната българска литература” (романа „Жарава”), а „Кръстопъти и ветрове” - като „роман за историческата ни съдба”(Н. Иванов), създаден с „балзаковски размах” (доц. П. Стефанов). Изследва живота и приносите на видни български възрожденци и съвременни писатели и участва в национални научни конференции на Съюза на учените; отразява в продължение на години културните събития от Сливенския регион в националните медии, както и многогодишната работа на Летния театрален университет. Анализира, като литературен критик, творчеството на национални и местни автори пред българската общественост в “литературните салони” на Сливен. Заради публикуването на творчеството й в различни точки на Европа и света (Северна и Южна Америка, Англия, Непал, Канада, Турция, Испания, Сърбия, Австралия, Чехия и др.), биографията й е включена в националната енциклопедия на прославящите България по света личности „1000 причини да се гордеем, че сме българи”, както и в изданието на известните сливенци „Доколкото знаем за тях”, в антология на Международната поетическа библиотека и Международното общество на поетите (Оуинг Милс, САЩ, 2004 г.), в „Световната испаноезична антология на поетите на XXI век” , Мадрид, 2011 г. Прилагаме анотацията на редакцията пред творчесата й биография в националната енциклопедия „Бележити съвременни българи”: „Иванка Денева е любима българска писателка и поетеса. Автор с висок принос в критическото изследване на редица произведения”.
Разностранните проявления в личността на Соня Келеведжиева са видни от работата й в сферата на учебно-образователния процес по литература и в работата й с литературните таланти, в книгите й за възрожденци и творчеството на сливенски автори; в създаването и ръководството на ученически театрален състав, (където се изявява като сценарист и постановчик), редактор на ученическо литературно списание, водеща в миналото на телевизионно предаване за култура и като общински съветник и общественик. Участва с доклади в национални научни конференции; редактор на книги, критик и отличаван на литературни конкурси автор. В анотацията към биографията й в енциклопедията „Бележити българи на съвременна България” за преподавателската, литературно-творческата и обществена дейност на Соня Келеведжиева четем думите: „Обичана българска учителка. Автор на голям брой научни книги”.
Постиженията и личността на Норайр Нурикян не се нуждаят от представяне. Той е сред българите, изправяли многократно признателните ни сънародници пред вдигнатото, заради успехите му, национално знаме по спортни събития у нас и по света. Енциклопедията „Бележити българи” анотира дейността му: „Известен световен шампион по вдигане на тежести. Почетен професор на Армения”. В биографията му респектират двете олимпийски шампионски титли (от Мюнхен и Монреал”), множество медали, присъствието му „в първата почетна десятка сред всички спортисти на България”. Последовател на школата и традициите на Иван Абаджиев, заедно с него и самостоятелно изгражда над двадесет бележити спортисти – шампиони от световни и олимпийски игри. Заемал висши административни длъжности в БФВТ и в Световната федерация. За спортни заслуги е удостоен с най-високите български медали и отличия, вкл. орден „Стара планина”. Олимпийският комитет на Армения му присъди „златен медал” през 2010 година.
По материали от изданието „Бележити българи на съвременна България”