Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Експозиция с икони „Съвременно християнско изкуство” бе открита в изложбена зала „Сирак Скитник”
На 27 септември 2012г, от 18.00ч., в изложбена зала „Сирак Скитник” бе открита изложбата „Съвременно християнско изкуство”, организирана от Българско иконографско сдружение и ХГ „Д. Добрович” – Сливен. Официални гости на събитието бяха областният управител на Сливен Марин Кавръков и заместник-кметът Иван Славов. Отслужен бе молебен и водосвет за здравето на младите зографи. Директорът на ХГ „Димитър Добрович” Даниела Ненчева откри изложбата, която предизвика голям интерес сред сливенската публика.
Българско иконографско сдружение/БИС/ е организация която събира автори от всички жанрове в Християнското изкуство - иконопис, стенопис, резба, витраж и други. БИС съществува от 2005 година. Сдружението се занимава с изследването, практикуването, поддържането на църковните традиции свързани с християнските изобразителни изкуства.
Показани са съвременни икони, изработени с древни техники, които са се практикували на територията на Византийската империя, най – стария действащ манастир в света “Света Екатерина” на полуостров Синай в Египет, древните монашески обители в Палестина, Близкия Изток и сърцето на православната вяра и духовност – Света гора Атонска в днешна Гърция.
Експозицията включва икони, в които е използвано злато, сребро, емаил, обков и полускъпоценни камъни, както и миниатюрна резба върху дърво и кост. Авторите представят и древни декоративни техники като Гранаре и Гратаре /гравюра върху злато/, синайска нимбова позлата, пробастър и асист. Най-скъпата представена икона с позлата е оценена на 4 хиляди евро, това е цената, която трябва да заплати този, който желая да се сдобие със златна икона на Богородица, истинско произведение на изкуството.