Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Експозиция с икони „Съвременно християнско изкуство” бе открита в изложбена зала „Сирак Скитник”
На 27 септември 2012г, от 18.00ч., в изложбена зала „Сирак Скитник” бе открита изложбата „Съвременно християнско изкуство”, организирана от Българско иконографско сдружение и ХГ „Д. Добрович” – Сливен. Официални гости на събитието бяха областният управител на Сливен Марин Кавръков и заместник-кметът Иван Славов. Отслужен бе молебен и водосвет за здравето на младите зографи. Директорът на ХГ „Димитър Добрович” Даниела Ненчева откри изложбата, която предизвика голям интерес сред сливенската публика.
Българско иконографско сдружение/БИС/ е организация която събира автори от всички жанрове в Християнското изкуство - иконопис, стенопис, резба, витраж и други. БИС съществува от 2005 година. Сдружението се занимава с изследването, практикуването, поддържането на църковните традиции свързани с християнските изобразителни изкуства.
Показани са съвременни икони, изработени с древни техники, които са се практикували на територията на Византийската империя, най – стария действащ манастир в света “Света Екатерина” на полуостров Синай в Египет, древните монашески обители в Палестина, Близкия Изток и сърцето на православната вяра и духовност – Света гора Атонска в днешна Гърция.
Експозицията включва икони, в които е използвано злато, сребро, емаил, обков и полускъпоценни камъни, както и миниатюрна резба върху дърво и кост. Авторите представят и древни декоративни техники като Гранаре и Гратаре /гравюра върху злато/, синайска нимбова позлата, пробастър и асист. Най-скъпата представена икона с позлата е оценена на 4 хиляди евро, това е цената, която трябва да заплати този, който желая да се сдобие със златна икона на Богородица, истинско произведение на изкуството.