Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Областният управител г-н Марин Кавръков откри кръглата маса на тема: ”Комиксът за деца”.
На 10 май 2010г. от 13.00ч. в Регионална библиотека „Сава Доброплодни” областният управител г-н Марин Кавръков откри кръглата маса на тема: ”Комиксът за деца”.
Участници в кръглата маса са издатели, литературни критици, университетски преподаватели, библиотечни специалисти, педагози, от България, Сърбия, Босна и Херцеговина, Унгария, Италия.
Комиксът е единство на повествователен текст и визуално действие. Той е вид изкуство, своеобразен жанр, който се подчинява на свои правила. Има свои специфики и на поднасяне, и на оценяване. За съжаление неговата история в България, а и в други страни, не е цялостно и системно проучвана. В различни периоди значението му е било пренебрегвано и недостатъчно оценявано. Днес комиксът е сочен за деветотo изкуство. На него вече се гледа като на синтез на литература, кино, анимация и изобразително изкуство.
Целта на форума е да се придобие най-обща представа за същността, произхода и развитието на комикса в няколко страни в исторически аспект, да се формулират основните етапи и промени, да се провокира дебат за отражението на комикса върху мисленето на детето читател и оттам да се очертаят проблемите и основните издателски политики в бъдеще. В част от докладите се представя жанровото разнообразие и тематичните линии в комикса, развитието на комикса от класическа графика до нестандартни визуални решения. Прави се анализ на литературното и художественото равнище на комиксите, глобализацията на комиксовите герои. Представени са известни автори на комикси. Специално внимание се отделя на разпространението на комиксите и на промяната на читателския интерес. Представено е и нов вид педагогическо и методическо посредничество за възприемане и осмисляне на художествен текст от децата чрез въвеждане на комикса в обучението по български език и литература в началния етап на основната образователна степен на българското училище. Интерес представлява издателския поглед към комикса – създаване на истории и персонажи, техники и умения на рисуване, анализ на интереса към комикса на книжния пазар и политики на издателствата за разширяване на неговата читателската аудитория, взаимовръзката кино-комикс, телевизия – комикс и развитието на уеб-комикса.
Основният извод, който се налага е, че историята на комикса продължава, той ще бъде желан и необходим за децата и в бъдеще. Освен всичко друго, историята на комикса е и предчувствие, че през XXI век четенето няма да е същото и книгите за деца ще са все по-малко литературни и все по-динамични.