Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Хаджи Димитър и Стефан Караджа – 180 години от рождението им
През 2020 г. се навършват 180 години от рождението на бележитите войводи Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Героичният им подвиг от 1868 г. оставя траен отпечатък в нашата история, като допринася за повдигането на българския въпрос пред европейската общественост и вдъхва смелост в осъществяването на святото дело сред поробения ни към онзи момент народ.
Във връзка с кръглата годишнина от рождението на двамата войводи в Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен ще бъде изложена оригинална сабя-револвер, такава каквато Хаджи Димитър и Стефан Караджа са притежавали.
Хаджи Димитър е роден на 10 май 1840 г. в гр. Сливен, а Стефан Караджа – един ден по-късно в с. Ичме (днес с. Стефан Караджово, Ямболско). И двамата са се отличавали с непокорен дух, прямота, решителност и себеотрицание. Съдбата им се преплита през 1864 г., когато бъдещите войводи емигрират във Влашко и стават съпричастни на революционните идеи на Георги С. Раковски. Изцяло отдадени на националноосвободителната кауза, те приемат въоръженото въстание като единствена алтернатива.
През 1868 г. Хаджи Димитър и Стефан Караджа организират чета в Румъния, която да премине отвъд Дунав и да навлезе в поробените български земи. Целта на революционния отряд е била да се насочи вниманието на чуждестранните дипломати към разрешаването на българския въпрос. По пътя си към Сливенския Балкан и по-конкретно до местността „Агликина поляна“ (известно хайдушко средище по онова време), четата води няколко кървави сражения и бива разгромена. Героичната саможертва на четниците обаче изиграва особено важна роля - все по-отчетливо се налага разбирането, че са необходими организирани и повсеместни действия на повече българи в името на най-висшата ценност – свободата на България.